עופר בלוטרייך, פזיותרפיסט וספורטאי מקצועי, בעל תואר ראשון  ושני בפיזיותרפיה (B.PT, M.Sc)

מקור: http://www.oferblutrich.com/15-rules-to-heal/

בעשור האחרון אני עובד המון עם ספורטאים ומטפל ונותן יעוץ ותמיכה.

למעט 2 תארים בפזיותרפיה גם למדתי המון ממכם ולכן הכנתי לכם רשימה של 15 דברים שבאמת עובדים, אם אתה רוצה לחזור מפציעה.

מהם?

הנה לפנכם:

15 הדברים שבאמת עובדים בטיפול בפציעה:

גודל הכאב לא תמיד שווה לחומרת הנזק

 – בתכלס אם כואב לכם זה לא אומר שיש נזק גדול. נכון שכאב הוא מנגנון הגנה, אבל מחקר חוזר ונשנה על כאבי גב למשל לא מצא שום התאמה בין חומרת הכאב לכמות הנזק ולפעמים יש נזק בלי כאב.

האחריות היא שלכם 

– תכלס אתה יכולים להעזר בבעל מקצוע ורצוי, כולנו צריכים מישהו ללכת איתו, אבל אף אחד , וכול מי שמבטיח לכם פיתרון קסם לא יעזור לכם אלא אם כן אתם תהיו מוכנים לעזור לעצמכם גם.

שחיקת סחוס

– שחיקת סחוס היא דבר טבעי וקורה לכול אחד, חלק יותר חלק פחות, הסחוס בניגוד לכול הדעות ניזון מתנועה ולמשל המחקר בכאבי ברך מלמד שגם אנשים עם שחיקת סחוס רצינית משתתפרים בעקבות תרגול. אל תפלו במדרון להפחדות של שחיקת סחוס ותפסיקו להיות פעילים.

גוף האדם נועד לתנועה

– אנשים נולדו לזוז, ישיבה לא מטיבה איתינו ולא משנה אם נלך לרוץ שעה בשבוע, זה לא מבטל את נזקי החוסר תנועה. פעילות אירובית מחמצנת את רקמות שלנו ומחדדת את המוח, מבוגרים בגיל השלישי שהפסיקו להיות פעילים כתוצאה משבר בירך , נוטים למות מהר יותר. תמשיכו לזוז.

ניתוחים אורתופדים

– לא כול הניתוחים האורתופדים נחוצים. שיחזור רצועה צולבת למשל בברך אינו נדרש ואפשר לתפקד בספורט ברמה גבוהה בלעדיה, כנ״ל לגבי קרעים בלברום של הכתף וקרעים במניסקוסים של הברך, נסו להשתקם שמרנית לפני שאתם הולכים לניתוח ועשו טובה תקראו שוב את סעיף 1, ניתוחים אורתופדים הם לעיתים הפתרון הקל.

טייפינג צבעוני זה מגניב

– אבל זה לא תמיד הפתרון, אם אתה משתמשים בקנזיוטייפ תחשבו פעמים למה, המחקר לא הראה שום סיבה להשתמש בו, אבל יחד עם זאת אם זה גורם לכם להרגיש טוב יותר ולעשות פעילות גופנית אז תשימו ממנו מלא! וכמה שיותר ציבעוני.

שינה ותזונה

– בלי תזונה נורמלית ושעות שינה מסודרות, ההחלמה פחות מוצלחת, הדלק של הגוף וזמן התאוששות הם קרדינלים להחלמה טובה. למשל, אם אתם לומדים תרגיל חדש או עובדים על חיזוק שריר על למידה של מיומנות חדשה או תבנית תנועה, המחקר מראה ששינה קריטית הם לגדילה של השרירים והן ללמידה. לגבי חשיבות התזונה אין לי מה להוסיף , מה שאתם אוכלים זה מה שאתם .

טיפולי חשמל ואולטרסאונד

– אם הפזיותרפיסט שלכם מטפל בכם אך ורק באמצעים פאסיבים, תחליפו מטפל .

הטיפול לא נגמר בקליניקה

– שוב הגוף הוא שלכם, נתנו לכם שיעורי בית? תעשו אותם, איגוד הבריאות העולמי מצא כי צריך לעשות פעילות גופנית אירובית 5 פעמים בשבוע ופעילות חיזוק של 3 בשבוע, ככה שאפילו אם אתם אצל הפזיותרפיסט שלכם פעמים בשבוע זה לא מספיק לחיזוק שרירים ושיפור אירובי.

עצימות

– עצימות של התרגילים שאתם מקבלים מהפזיותרפיסט צריכה להיות פרוגרסיבית, אם אחרי שבוע שבועים שלוש אין שינוי בעצימות של התרגול והשיקום , תתחילו לשאול את עצמכם שאלות, ההחלמה רק תתרחק אם לא תחזירו לעצמכם כוח שריר נורמאלי ותנועה וזה לא יקרה לללא עיקרונות של העמסה וגיוון, זה תקף גם בחיזוק וגם בלמידה של תבנית תנועה חדשה.

מדרסים

– לא כול מי שיש לו קשת שטוחה – פלטפוס, צריך מדרסים, יותר נכון מי כן צריך מדרסים? אין תשובה אחת ברורה, לכו לעשות מדרסים רק שניסיתם טיפול כוללני שזה אולי מרכיב אחד ממנו.

נוגדי דלקת

– נוגדי דלקת הם טיפול ביתי שאורתפדים אוהבים לתת, אבל במצבים רבים אין דלקת כמו למשל בבעיות גידיות כמו בגיד אכילס או במרפק.

טיפול מקיף

– הטיפול צריך להקיף את כול מעגלי החיים שלכם – לפעמים צריך לעשות שינוי, אם באתם עם כאב צוואר שמשתפר בטיפול של שעה אבל אחרי כך אתם הולכים לשבת בעמדת עבודה מול מחשב לא מותאמת לכם במשך 8 שעות, תבינו לבד את ההמשך… הפזיותרפיסט שלכם צריך להתעניין בשאר היום שלכם , בעבודה בתחביבים ולזהות גורמי סיכון ולתת לכם הדרכה לתקן.

אם נפצעתם אל תפסיקו לעשות פעילות

– כמעט תמיד אפשר למצוא משהו שאפשר לעשות, נפצעתם בידיים ? עדיין אפשר לתרגל את הרגליים ואותו דבר הפוך, צריך להיות יצירתיים ולחשוב מה כן אפשר לעשות. אנשים שהיו פעילים והפסיקו מאבדים את היכולות הגופניות שלהם ורק מדרדרים את הבריאות שלהם יותר, ותמיד קשה יותר להתחיל מחדש.

לכו לפזיותרפיסט

– אורתפדים הוכשרו לנתח, אין להם שום הכשרה בשיקום פזיקלי והחזרה לתפקוד מלא, לכן רבים מהם רושמים לכם נוגדי דלקת בתור טיפול, הם מרגישים צורך לעזור ואין להם את הכלים. פזיותרפיסט הוכשר לטפל בכם הוא יודע להחזיר כושר גופני להוריד כאב באמצעים שהם לא תרופתיים, לאמן, ללמד תבניות תנועה חדשות , להתאים ארגונומית את סביבת העבודה שלכם, בארצות רבות כמו ארצות הברית ואוסטרליה, ניתן לפנות לפזיותרפיסט בגישה ישירה, וגם אצלנו מתחילים לחשוב על האופציה של פניה ישירה ישירות לפזיותרפיסט ושלא יצטרכו לעבור אצל הרופא כדי לקבל הפנייה.

****