הצבת מטרות

איך להציב מטרות לשנת אימונים הקרובה?

סגרנו שנה מוצלחת מהרבה בחינות ואירוע שנתי שלנו העיד על שנה טובה ופורייה בפעילות ספורטיבית. רק העובדה שהקמנו אירוע הכי גדול בצפון שפתוח לכולם נותן לנו מוטיבציה להמשיך בעשיה ורהרים את הרף השנה. מעט כולנו עשינו פריצה גדולה בקרוספיט בשנה האחרונה ולכן בוא נדבר קצת על הצבת מטרות ואיך זה עובד.

הצבת מטרות זה חלק מהצלחה ולצערי לא הרבה אנשים עושים זאת. וחבל. ברגע שתתרכזו במטרות עתידיות תוכלו לא רק לראות את הדרך להשגתם אלא גם לראות את המצב הנוכחי. הרבה יותר קל לבנות תכונית ולהבין מה צריך לעשות אם מבינים מה התוצאה הסופית שצריך להשיג. הבנה מה רוצים להשיג נותנת מוטיבציה להשקיע ולעבוד בשיטתיות. באחד הבלוגים נתקלתי במשפט שאומר: ״תציבו מטרות שידחפו אתכם קדימה. תהנו מהתהליך ההשגה. תציבו מטרות כדי לשנות את ההווה ולא כדי לשלוט על  העתיד״

ריכזתי כמה נקודות חשובות בהצבת יעדים. אין שום דבר יותר כיפי מלהציב מטרה, להנות מהדרך ולהרגיש תחושת סיפוק כשתגיעו ליעד. בהרבה מקרים גם תקבלו הפתעות נעימות בדרך שגם יגבירו את המוטיבציה ורצון להתקדם.

סדר עדיפויות

חשוב להבין שמטרה שלכם תואמת לסדר העדיפויות שלכם בחיי יומיום. רצויה שהמטרה שלכם תהיה חלק מחייכם. כך תקבלו תוצאות מדהימות ותיהנו מהדרך. ברור שבהרבה מקרים קרוספיט הוא ממש לא בסדר העדיפויות. אבל מה שבטוח שאימון ברב המקרים יכול להיות מעל ״בירה ביום שלישי״ או להימרח מול טלוויזיה. הכל תלוי בכם.

תבינו מה אתם רוצים באמת

תהיו מדויקים. אם תבינו מה באמת אתם רוצים תדעו במה לרכז את צומת לבכם ואיפה להשקיע. ברגע שתדע מה אתם רוצים באמת תוכלו להציב מטרה ברורה. אני לא חושב שמספיק להגיד ״אני רוצה להיות בכושר״ או ״רוצה לרדת במשקל״. כי זאת מטרות מאוד כלליות ואין להן אינדיקציה ברורה. אם תציבו מטרות כמו ״רוצה להניף 60 קילו״ או ״לרדת 5 קילו״ אלא מטרות מדויקות ודי ברור מה צריך לעשות כדי להשיג אותם.

תרשמו ושתפו

תרשמו את המטרה. שתפו עם בן אדם קרוב. תעשו כך שמטרה תהיה מול עיניכם כל יום. אשר לשים סטיקר על מסך מחשב בשולחן עבודה, לצלם מטרה כתובה ולשים כשומר מסך בפלאפון, קיצר יש אין ספור דרכים לעשות זאת. בכל דרך יש רגעי משבר, אין כוח, או כל דבר אחד שיסית אתכם מהדרך אבל ברגע ששיתפתם יש לכם אחריות מסוימת לעמוד ביעדים. ברגע ששיתפתם זה הופך למטרה ברורה ולא ״חלום״ או ״רעיון״ שבדרך כלל לא נותנים תוצאות. אני מניח שיש לכם חברים בבוקס שבשמחה ילכו אתכם אל המטרה. ואולי אפילו תהיו ההשראה בשבילם.

תהיו מדויקים

שימו דד ליין. תבנו תכונית. תעזרו באנשים שיש לכם. תעזרו במאמנים. בחברים עם ניסיון. בכל אחד. אפשר לחלק את הדרך לכמה מקטעים עם דד ליין ברור לכל קטע. תבטיחו לעצמכם מתנה בסוף הדרך. רק אם תכנסו למסגרת ברורה עם משמעת תוכלו לעמוד ביעדים. תהיו מוכנים שתצטרכו לעבוד קשה.

בנית תכונית השגת מטרה

זה חשוב. כל אחד יכול להציב מטרה אבל לא כל אחד משיג אותה בגלל חוסר הבנת מה צריך לעשות. נגיד אתם רוצים לרדת במשקל? אז תגדירו שלא משנה מה אתם מחויבים לעשות מעל 10 אימונים בחודש. עם הפסקה מקסימלית של יומיים בין האימונים. איך עושים את זה? נרשמים ל3 אימונים בתחילת שבוע מראש. בונים תפריט תזונה. קשה? זוכרים את הסעיפים 1 ו-2? חשוב גם להבין איזה בלוקרים יכולים להיות ואיך מתמודדים איתם. 80 אחוז מהצלחה – זה תכנון. ותכנון צריך להיות ברור.

עידוד, פרגון ושותפים לדרך

חשוב מאוד למצוא חברים שיעודדו אתכם או לחילופין תמצאו מישהו עם מטרה זהה ותוכלו לחוות את הדרך יחד! השגת מטרה דורשת הרבה אנרגיה ומוטיבציה אינסופית. אנחנו נמצאים בתחום תחרותי, לכן לעשות את הדרך יחד עם מישהו שבראש שלכם יכול לדחוף אתכם קדימה ולא ייתן לרדת מהמסלול. תפרגנו אחד לשני. הרי אתם יודעים בעצמכם כמה אנרגיה לוקח כל צד קדימה, ואנשים יפרגנו לכם בחזרה!

אלה הנקודות עיקריות בהצבת מטרות. לסיום רוצה לתת כמה טיפים שאני משתמש בהם:

לא יושבים בבית או שיטת 15 דקות – רובנו מתאמנים אחרי העבודה, בשעות הערב ובדרך כלל צריכים לעבור בבית כדי לקחת תיק. מה שחשוב זה לא להימרח מול טלוויזיה אפילו לא לדקה. תגדירו לכם שתוך 15 דקות מרגע הכניסה הביתה אתם יוצאים לאימון. תחשבו  שאם תצאו עכשיו אז עוד שעה וחצי תחזרו הביתה.

מעגל אין סופי – כל פעם שאין לי כח להתאמן אני אומר לעצמי ״אבל השקעתי כל כך הרבה בתזונה – אני לא יכול לשבור את השגרה״. ולהפך, כשבא לי לאכול שטויות אני עוצר את עצמי ״אבל אני מתאמן כל כך קשה, מקדיש לזה כל כך הרבה זמן, למה להרוס הכל?״

לא מזמן בתוכנית טלוויזיה עדי פרבר (קווצ׳ר עסקי) אמר ״אם אתם רוצים לצאת להתאמן – שימו נעליים ליד הדלת״ וזה נכון. שימו תיק עם בגדים. נעליים. כל דבר. כי אתם בחרתם בדרך הזאת אז תיהנו ממנה.

 

תודה רבה למי שהגיע לסוף הקטע. אם יש לכם סיפורי הצלחה או טריקי אישיים שתרצו לשתף אשמח שתשלחו.

רוצי שנציב את המטרות ביחד? דברו איתנו